Tramwaje MPK zyskały patronów. To zapomniani bohaterowie Łodzi

2025-04-14
UDOSTĘPNIJ:
Tramwaje MPK zyskały patronów. To zapomnieni bohaterowie Łodzi/lodzkie.pl
Tramwaje MPK zyskały patronów. To zapomnieni bohaterowie Łodzi/lodzkie.pl
Źródło: Lodzkie.pl
Tramwaje MPK Łódź otrzymały swoich patronów. To zasłużeni dla Łodzi przemysłowcy, sportowcy i działacze. Pomysł patronów wypłynął od łodzianina, który zgłosił go do Budżetu Obywatelskiego.

Pięć tramwajów MPK Łódź typu Pesa Swing, jakie możemy spotkać między innymi na trasie W-Z, otrzymały swoich patronów. Są nimi łodzianie, którzy odegrali ważną rolę w historii nie tylko naszego miasta. Pomysłodawcą projektu jest Krzysztof Błaszkiewicz.

Pomysł został „zaczerpnięty" z Gdańska i Wrocławia, gdzie od kilku lat w ten sposób promuje się byłych mieszkańców. Są to osoby często zapomniane, mimo że swego czasu miały istotny wpływ na mieszkańców lub swoją postawą promowały miasto. Często ich nazwiska nie są nawet upamiętnione ulicą czy placem lub ulica z ich nazwiskiem jest niewielka i nie wszyscy o niej wiedzą. Naklejka z nazwiskiem na tramwaju jeżdżącym przez całe miasto będzie bardziej zauważalna

- mówi pomysłodawca.

Na projekt Krzysztofa Błaszkiewicza zagłosowało ponad 700 osób. Tramwaje z nazwiskami patronów możemy spotkać między innymi na linii 10 kursującej z Retkini na Widzew. Na prawych burtach wagonów Pesa Swing o numerach taborowych 1583, 1588, 1589, 1594 i 1598 widoczne są nazwiska pięciu patronów. Znajdują się one pomiędzy pierwszymi, a drugimi drzwiami tramwaju.

Patronami tramwajów MPK Łódź zostali:


Rajmund Rembieliński – twórca "Łodzi Przemysłowej",


Jan Kowalewski – kryptolog, który rozpracował sowieckie szyfry w 1920 r.,


Maria Kwaśniewska-Maleszewska – lekkoatletka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich z 1936 r., działaczka ruchu olimpijskiego,


Halina Kłąb-Szwarc – działaczka niepodległościowa, najmłodsza agentka wywiadu Armii Krajowej,


Anna Burdówna – więźniarka obozu koncentracyjnego, nazywana "Aniołem z Ravensbrück".




Źródło:
UMŁ