ZOBACZ TEŻ ->SETKI LUDZKICH SZCZĄTKÓW ZNALEZIONE PRZY BUDOWIE DROGI. TO ZABYTKOWE CMENTARZYSKO
Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformował 3 kwietnia, że zakończył szósty etap prac poszukiwawczych na terenie cmentarza św. Wojciecha w Łodzi, których celem było odnalezienie szczątków dzieci - ofiar niemieckiego obozu przy ul. Przemysłowej w Łodzi.
W czterech przebadanych lokalizacjach odnaleźliśmy szczątki osób małoletnich. Przeprowadzone badania historyczne, analiza zgromadzonych materiałów i wstępna ocena antropologiczna pozwalają przypuszczać, iż mogą to być poszukiwane ofiary - Teresa Jakubowska, Stanisław Kurek, Janos Duka i Leon Marczawa
Wszystkie osoby zginęły w obozie w kwietniu 1944 r. Niespełna 13-letnia Teresa Jakubowska została bestialsko pobita przez Sydonię Bayer, kierowniczkę oddziału dziewczęcego w obozie. Skatowaną na apelu na oczach innych dzieci dziewczynkę polano na koniec zimną wodą, a nieprzytomną przeniesiono do izolatki, gdzie zmarła. Pozostali trzej chłopcy stracili życie w wyniku wycieńczenia i chorób panujących w obozie.
Odnalezione szczątki zostały podjęte i zostaną poddane oględzinom antropologicznym oraz identyfikacji genetycznej
Niemiecki obóz dla polskich dzieci funkcjonował od 1 grudnia 1942 roku do stycznia 1945 r. Powstał na terenach wyodrębnionych z Litzmannstadt Ghetto. Okupanci więzili tam dzieci i młodzież polską od 2. do 16. roku życia, ale z relacji więźniów wynika, że Niemcy przetrzymywali tam nawet kilkumiesięczne niemowlęta. Małoletni więźniowie umierali z głodu, chorób, wycieńczenia oraz z powodu brutalnego traktowania przez obozowych wachmanów. W efekcie przeprowadzonych przez pracowników IPN kwerend zapisów pochówków na cmentarzu katolickim przy ul. Kurczaki w Łodzi z lat 1942-1945 ustalono zapisy dotyczące pochówku 77 osób, więźniów obozu dla dzieci.
ZOBACZ TEŻ ->WYJĄTKOWE ZNALEZISKA PODCZAS REMONTU DROGI. MOGĄ POCHODZIĆ NAWET Z XVII WIEKU
Obóz mieścił się na obszarze między ulicami Przemysłową, Emilii Plater i Górniczą, a przeszło przez niego około 2-3 tys. polskich dzieci. Liczbę ofiar szacuje się na dwieście osób.
Gdy 19 stycznia 1945 r. zakończyła się niemiecka okupacja w Łodzi, w obozie przebywało ponad 800 małoletnich więźniów.