UMed: specjaliści łączą siły, by walczyć z chorobami nowotworowymi

MJ 2020-03-05  |  Łódź
UDOSTĘPNIJ:
Laryngolodzy diagnozują i leczą pacjentów/fot. TVP3 Łódź
Rak głowy i szyi to nowotwory plasujące się na szóstym miejscu w rankingu najczęściej atakujących Polaków. Dlatego laryngolodzy i naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prowadzą wspólny projekt - nie tylko leczą pacjentów, ale także pracują nad nowymi możliwościami diagnozowania i terapii. Pieniądze na badania daje Unia Europejska, a laryngolodzy zachęcają pacjentów do korzystania z badań.

Wirus brodawczaka ludzkiego do tej pory jest uznawany za główną przyczynę raka szyjki macicy. Okazuje się jednak, że to właśnie on coraz częściej odpowiedzialny jest za nowotwory laryngologiczne.

- W chwili zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego obserwujemy pandemię nowotworów rejonu głowy i szyi. Głównie gardła, ale w mniejszym stopniu także krtani - mówi prof. Wioletta Pietruszewska, kierownik kliniki onkologii laryngologicznej.

Dlatego w szpitalu im. Barlickiego w Łodzi program badań profilaktycznych skierowany jest do osób młodszych -  już od 40 do 65 roku życia.

Brodawczakiem zakaża się poprzez seks oralny. Lekarze zachęcają, by zgłaszać się na badania, bo nowotwory głowy i szyi, to jedne z najpóźniej wykrywanych.

Powodem są objawy podobne do symptomów zwykłego przeziębienia - pacjenci je bagatelizują.

Laryngolodzy diagnozują i leczą pacjentów. Naukowcy z Zakładu Biostatystyki prowadzą badania. Znaleźli markery, dzięki którym na podstawie 5 mililitrów krwi można ocenić, czy chory na raka jest zakażony brodawczakiem.

Kolejny etap to poszukiwanie skuteczniejszego leczenia.

Łódzcy naukowcy pracują też nad testami molekularnymi, pozwolą one zawczasu określić, u których chorych podczas tradycyjnego leczenia onkologicznego nastąpią powikłania i już na wstępie to leczenie zmodyfikować.

Obserwuj TVP3 Łódź na Instagramie Obserwuj TVP3 Łódź na Facebooku Śledź TVP3 Łódź na Twitterze

Źródło:
TVP3 Łódź