Przed nami kolejna odsłona projektu „Tramwaj dla Łodzi”. W niedzielę, tj. 19 sierpnia - między ul. Przybyszewskiego a al. Piłsudskiego – zostanie zamknięta ul. Śmigłego – Rydza.

fot. UMŁ fot. UMŁ Wymieniony zostanie 11-kilometrowy odcinek torowiska. Ułożone zostanie nowe, powstaną także wspólne przystanki autobusowo-tramwajowe. Najbardziej pracochłonną częścią projektu będzie wyburzenie wiaduktu przy ul. Zbiorczej i postawienie nowego.

Po przebudowie znacząco poprawi się dostęp do transportu zbiorowego. Przystanki przy Zbiorczej powstaną na poziomie zero, wraz z łatwym przejściem pomiędzy osiedlami.

Prace rozpoczną się od zamknięcia zachodniej części jezdni i torowiska. Ruch odbywać się będzie w obu kierunkach po jednej stroni ulicy. Zamknięty będzie wjazd z ul. Tymienieckiego i Milionowej od strony centrum. Z ul. Zbiorczej będzie możliwy tylko skręt w prawo. Podobnie jak z ul. Tymienieckiego od strony parku nad Jasieniem. W obu kierunkach od strony Widzewa skręt w prawo będzie możliwy wyłącznie z ul. Milionowej.

Zmiany nastąpią także na trasach komunikacji miejskiej. Uruchomiona zostanie linia komunikacji zastępczej Z13 oraz dodatkowy wariant autobusu 75C.

Tramwaje linii 4 pojadą z Cm. Zarzew ulicami Przybyszewskiego, Puszkina, Rokicińską, Piłsudskiego i dalej swoją starą trasą. Z kolei tramwaje linii 13 będą ruszać z pętli na Widzewie by dalej jechać ulicami Rokicińską i Piłsudskiego by następnie wrócić na swoją trasę. Linia 14 pojedzie natomiast Przybyszewskiego, Piotrkowską do przystanku Piotrkowska Centrum gdzie następnie skieruje się na Karolew.

Zamknięcie al. Śmigłego – Rydza zbieganie się w czasie z otwarciem skrzyżowania Kilińskiego – Dąbrowskiego oraz z zamknięciem zbiegu ulic Dąbrowskiego i Rzgowską.