W dalekim Kazachstanie w dniach 2-5 sierpnia reprezentacja Polski brała udział w Międzykontynentalnym Pucharze siatkówki plażowej dla niepełnosprawnych. Biało-czerwona kadra z Łukaszem Zielińskim w składzie sięgnęła pod medal z najcenniejszego kruszcu.

W turnieju rozgrywanym w miejscowości Aktau udział brało osiem drużyn z całego świata. W finale reprezentacja Polski w składzie: Artur Wąsowicz, Łukasz Zieliński, Jacek Moliński pokonała ekipę gospodarzy.

 - Turniej rozgrywany był w przepięknej miejscowości położonej nad brzegiem Morza Kaspijskiego. Organizatorem zawodów była Kazachstańska Federacja Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz światowa organizacja ParaVolley. Mieliśmy stworzone idealne warunki do pracy. Baza noclegowa i wyżywienie były na naprawdę wysokim poziomie. Narzekać mogliśmy jedynie na warunki atmosferyczne - 34 stopnie, chociaż cały turniej odbywał się przy dużym zachmurzeniu (w słońcu temperatury sięgały 40 stopni) – powiedział nam Łukasz Zieliński.

Złoci medaliści w całym turnieju byli zespołem niepokonanym, nie pozostawili żadnych złudzeń rywalom, którzy musieli uznawać ich wyższość.

- Z przebiegu całej gry w turnieju jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ wszystkie mecze wygraliśmy bez straty seta. Możemy tylko narzekać na ilość popełnianych błędów w zagrywce oraz niektóre zagrania taktyczne. Żałujemy również, że nasza druga drużyna nie zdobyła brązowego medalu, choć była od niego dosłownie o krok.  Mamy nadzieję, że zdobyty przez nas złoty medal w Kazachstanie pokaże pozostałym osobom niepełnosprawnym, że mimo przeciwności losu można osiągnąć wiele sukcesów, zarówno w życiu osobistym, jak i sportowym – dodał szczęśliwy ozorkowianin.

Wspominając o sukcesie Polaków, nie można zapomnieć, że kadra pracuje pod czujnym okiem kierownika drużyny, Łukasza Majchrzaka. Duży wpływ na triumf biało-czerwonych miały także związek i macierzyste kluby naszych kadrowiczów.

- Bardzo chcielibyśmy podziękować za wsparcie Polskiemu Związkowi Sportu Niepełnosprawnych START, Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej, Gminie Miasta Sulejów, klubom macierzystym, z których pochodzimy czyli IKS Atak Elbląg, ZSR START Zielona Góra oraz START Łódź, oraz wszystkim osobom, których nie wymieniłem, ale w mniejszym lub większym stopniu przyczyniły się do zdobycia przez nas Pucharu Świata. Bardzo chcielibyśmy podziękować naszym rodzinom, które zawsze wspierały i wspierają nas w tym, co lubimy robić, czyli trenować i grać - podkreślił Łukasz Zieliński.

Siatkówka plażowa dla osób niepełnosprawnych jest młodą dyscypliną. Przepisy gry są podobne do tych obowiązujących w trakcie spotkań osób pełnosprawnych. Właściwie jedyną różnicą jest jednoczesne występowanie na boisku trzech zawodników.