Ks. Wojciech Lemański za zgodą ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej ks. Biskupa Romualda Kamińskiego zostanie przywrócony do posługi kapłańskiej. Oznacza to, że suspensa nałożona przez ks. Arcybiskupa Henryka Hosera zostaje cofnięta.

Ks. Wojciech Lemański będzie sprawował swoją posługę kapłańska w jednej z parafii w archidiecezji łódzkiej. Decyzję do przywróceniu ks. Lemańskiego podjął ks. Biskup Romuald Kamiński.

- Ksiądz Lemański został przywrócony do posługi kapłańskiej, przejdzie swoisty sprawdzian w Archidiecezji Łódzkiej, tam będzie posługiwał. Tak się umówiliśmy na jakiś czas - powiedział biskup Kamiński.

Ks. Lemański jest jednym z kontrowersyjnych kapłanów. W 2006 roku został proboszczem w Jasienicy. Gdy ordynariuszem archidiecezji warszawsko-praskiej został biskup Henryk Hoser, ks. Lemański popadł z nim w konflikt.

Arcybiskup zarzucił mu m.in. skonfliktowanie lokalnej społeczności, czy podejmowanie decyzji dotyczących parafii bez zgody kompetentnej władzy kościoła. O księdzu zrobiło się głośno gdy wypowiedział się na temat In vitro.

W 2012 roku arcybiskup Hoser wręczył ks. Lemańskiemu upomnienie kanoniczne. Odwołał się od tej decyzji do Watykanu. W lipcu 2013 roku ksiądz Lemański został odwołany przez ówczesnego metropolitę warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera z funkcji proboszcza Jasienicy z uzasadnieniem, że publicznie krytykował kościelnych hierarchów, w tym swego przełożonego. Otrzymał także zakaz wypowiadania się w mediach. W 2014 roku otrzymał suspensę.

Ksiądz Lemański nadal pozostanie pod jurysdykcją Diecezji Warszawsko-Praskiej.