Stowarzyszenie budujące pierwsze w Łodzi stacjonarne hospicjum dla dorosłych pozyskało 11 mln zł unijnego dofinansowania. Dzięki temu remontowany budynek w ciągu dwóch lat zostanie przystosowany do przyjęcia 50 pacjentów onkologicznych.

"To jest bardzo dobry dzień dla miasta i regionu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie w ramach konkursu Infrastruktura ochrony zdrowia pozyskało ono 11 mln zł dofinansowania na modernizację i wyposażenie pierwszego stacjonarnego hospicjum dla dorosłych w Łodzi" – poinformowała na środowej konferencji prasowej Joanna Skrzydlewska z zarządu województwa łódzkiego.

Jak dodała, ten dzień jest wyjątkowy dlatego, że dzięki tym funduszom Łódź zniknie z mapy miast wojewódzkich, które nie mają takiej placówki.

Powstaje ona w budynku dawnego technikum mechanicznego przy ul. Pojezierskiej, który stowarzyszeniu użyczył magistrat. Jego remont i adaptacja na potrzeby hospicjum trwa od 2014 roku i pochłonął już około 5 mln zł zgromadzonych przy dużym wsparciu łodzian, m.in. przekazujących na inwestycję 1 proc. podatku. Budowa stacjonarnego ośrodka dla pacjentów onkologicznych była też jednym z najpopularniejszych projektów w głosowaniu na budżet obywatelski. W pewnym momencie prace trzeba było jednak przerwać, ponieważ brakowało pieniędzy.

"Pokonaliśmy długą i trudną drogę, a pozyskanie środków unijnych jest decydującym krokiem do powstania hospicjum. To była nasza nadzieja, bo gdyby nie one, nie bylibyśmy w stanie zrealizować tej inwestycji. Jesteśmy szczęśliwi, wdzięczni i wzruszeni. Mamy nadzieję, że w ciągu dwóch lat będziemy mogli przyjąć tutaj pacjentów" – podkreśliła prezes Stowarzyszenia Hospicjum Łódzkie Aleksandra Ciałkowska-Rysz.

Dodała, że pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na dalsze prace remontowe i pełne wyposażenie m.in. w sprzęt medyczny i meble części przeznaczonej na opiekę paliatywną. W sumie znajdzie się w niej 50 łóżek, co zdaniem Ciałkowskiej-Rysz wypełni zapotrzebowanie na taką opiekę w Łodzi. W budynku ma także powstać ośrodek pobytu dziennego dla pacjentów onkologicznych i z innymi chorobami, którzy mają pracujących w ciągu dnia opiekunów.

"Przekazana przez samorząd województwa kwota pozwoli dokończyć remont i ostatecznie utworzyć hospicjum, dzięki czemu duża liczba osób będzie mogła godnie dożyć swoich ostatnich dni w dobrych warunkach i pod specjalistyczną opieką, co mimo wielkiego zaangażowania rodzin trudno uzyskać w domu. Dziękuję stowarzyszeniu, że w żadnym momencie realizacji tego projektu nie zwątpiło" - podsumował przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi Adam Wieczorek.

Pozyskane przez organizację pozarządową fundusze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Ten etap inwestycji, który ma się zakończyć w połowie 2020 roku, będzie kosztował w sumie 14 mln zł. Pozostałe 3 mln zł stowarzyszenie zamierza zgromadzić poprzez kolejne zbiórki wśród sponsorów i darczyńców, a także od mieszkańców przekazujących 1 proc. podatku.(PAP)