Pokazy filmowe, wydarzenia muzyczne, warsztaty, spotkania znalazły się w programie Transatlantyk Festival, który rozpocznie się w Łodzi 13 lipca. Hasłem tegorocznego wydarzenia, które odbywa się po raz ósmy, jest "Niepodległość Dziś".

Transatlantyk Festival to impreza poświęcona muzyce, sztuce filmowej i edukacji filmowej. W repertuarze tegorocznej edycji znalazło się niemal 200 filmów, w tym premiery obrazów nagradzanych na światowych festiwalach. Podczas spotkania z mediami twórca festiwalu i jego dyrektor Jan A.P. Kaczmarek odniósł się do tegorocznego hasła, które towarzyszy wydarzeniu. Przypomniał, że obchodzimy w tym roku 100-lecie niepodległości naszego kraju i dlatego - jak mówił - to znakomita okazja, aby poprzez repertuar festiwalu, jak i imprezy towarzyszące porozmawiać: co znaczy dzisiaj niepodległość, suwerenność, wolność jednostki? Jakie są granice tej wolności?

Jest przekonany, że festiwal, przy swoich artystycznych ambicjach, zawsze chce odnosić się do aktualnych wydarzeń. Organizatorzy imprezy podkreślają również, że hasło nawiązuje także do różnych aspektów wolności artystycznej, niezależności i buntu, które będzie można odnaleźć w wielu zaplanowanych w programie wydarzeniach.

Inauguracje festiwalu zaplanowano na piątek 13 lipca. Otworzy go polska premiera filmu "Nasze zmagania" ("Nos batailles", reż. Guillaume Senez). Film ten był pokazywany na festiwalu w Cannes i opowiada historię Oliviera, który z pełnoetatowego pracownika zamienia się w pełnoetatowego pana domu, kiedy zostaje opuszczony przez partnerkę i sam musi zająć się dwójką małych dzieci.

Program festiwalu podzielono na kilka sekcji, a jedną z nich jest Nowe Kino, będącą przeglądem najważniejszych premier, łącznie z filmami nagradzanymi na światowych festiwalach: Cannes, Wenecji, Berlinie czy Sundance. Ponad 40. obrazów pokazywanych w tej sekcji powalczy o nagrodę Transatlantyk Distribution Award. Po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie film "Reedukacja Cameron Post" ("Miseducation of Cameron Post", reż. Desiree Akhayan), który zdobył na festiwalu Sundance Wielką Nagrodę Jury. Cameron to niepokorna nastolatka, która wdała się w romans z przyjaciółką, w wyniku czego, trafia do specjalnego ośrodka, w którym powinna się "nawrócić".

Obecna na spotkaniu z mediami dyr. programowa festiwalu Joanna Łapińska przypomniała, że w trakcie jego trwania organizowany jest też konkurs polskich krótkich metraży, do którego zakwalifikowało się 31 tytułów. Zwróciła uwagę, że mogą w nim wziąć udział zarówno filmy fabularne, jak i dokumenty, animacje czy obrazy eksperymentalne. Obrazy oceni międzynarodowe jury w składzie: reżyser i scenarzystka Dorota Kędzierzawska oraz krytycy filmowi - Annette Insdorf i Ariel Schweitzer.

Podczas konferencji poinformowano także o gościach festiwalu. Gościem specjalnym ma być Sally Potter - scenarzystka, reżyserka filmów krótkich, dokumentów i obrazów fabularnych. Podczas Transatlantyk Festival zostanie uhonorowana prestiżową nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI Platinum Award 93. Widzowie będą mogli obejrzeć jej filmy - "Orlando", "Ginger i Rosa" ("Ginger&Rosa"), "Tak" ("Yes"), "Lekcję tanga" ("The Tango Lesson") oraz "Party".

Jednym z najważniejszych elementów tegorocznego programu ma być retrospektywa Andrzeja Barańskiego. Pokazane zostaną "Kobieta z prowincji", "Dwa księżyce" czy "Nad rzeką, której nie ma". Barański i jego najbliżsi współpracownicy oraz aktorzy, którzy wystąpili w filmach reżysera (m.in. Jan Frycz, Artur Barciś, Ewa Dałkowska i Marek Bukowski) będą gośćmi festiwalu.

W programie tegorocznego festiwalu nie zabraknie stałych elementów imprezy, w tym kina łóżkowego, kina kulinarnego obejmujących pokaz filmu oraz inspirowaną nim kolację, konkursów kompozytorskich, spotkań, warsztatów i paneli dyskusyjnych.(PAP)