W Łodzi uroczyście otwarto nową siedzibę mBanku. To jedna z pierwszych inwestycji, które w najbliższym czasie powstaną w Nowym Centrum Łodzi. Wraz z nowymi biurowcami rośnie problem z parkowaniem, a w nowopowstających budynkach ogranicza się miejsca postojowe dla samochodów. Firmy zachęcają pracowników do korzystania z rowerów czy transportu publicznego.

Przed południem zarząd mBanku wraz z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską uroczyście otworzyli nową siedzibę przedsiębiorstwa przy Kilińskiego w Łodzi. Nowoczesny open space, pokoje do cichej pracy i wiele nowinek technologicznych - pracownicy mają tutaj lepsze warunki niż w sześciu dotychczasowych placówkach w całej Łodzi.

Ale to co dla jednych jest sukcesem innym przysparza niemałe problemy. Ponad 2 tysiące osób w jednym biurowcu i tylko 180 miejsc parkingowych w podziemiach budynku. Taka sytuacja sprawiła, że część zmotoryzowanych pracowników parkuje na przeciwko niedawno otwartego Centrum Nauki i Techniki. O dziesiątej trudno było znaleźć miejsce choćby na jeden samochód.

Nowoczesne organizacje zachęcają, by ich klienci i pracownicy wybierali transport rowerowy lub zbiorowy. - Długoterminowo to komunikacja publiczna, pociąg będzie lepszym rozwiązaniem niż podróżowanie jednym samochodem i potem garażowanie go przez 12 godzin. To co w Łodzi pod tym względem się dzieje wyprzedza trendy międzynarodowe - mówi Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.

Co innego jest z rodzinami, które chcą odwiedzić EC1 - Ci którzy muszą przyjechać samochodem, a takich osób jest dość sporo, mają kłopot. My ich wysyłamy do podziemi dworca Łódź Fabryczna, a też tam nie jest różowo - uważa Rafał Syska, zastępca dyrektora EC1 w Łodzi.

Faktycznie w podziemiach dworca zarówno na poziomie minus jeden, jak i minus dwa przed południem nie było żadnego wolnego miejsca. A na dworcu pusto, pasażerów brak. Zmotoryzowani do parkowania wykorzystują jeszcze jedną lokalizację - między dworcem a EC1. Problem w tym, że te parkingi już niedługo przestaną istnieć. Bo tereny na których się znajdują należą do prywatnego inwestora, a ten w czerwcu ma rozpocząć budowę kolejnych biurowców.

Parking podziemny ma zostać zbudowany pod  Rynkiem Kobro, ale jeszcze nie wiadomo dokładnie, kiedy powstanie.

(ŁWD - M. Aleksandrzak-Grabska)