Przez pół roku przy parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Świetlicy Małych Dzieci najmłodsi poznawali "Łódź Czterech Kultur".

W ramach projektu dzieci gotowały potrawy kuchni polskiej, niemieckiej, żydowskiej i rosyjskiej. Wzięły udział w grze miejskiej na Księżym Młynie, odwiedziły łódzkie zabytki oraz świątynie różnych wyznań. Poznały również tradycyjne dla czterech narodowości tańce.
- Celem tego projektu było nauczenie dzieci dobrze rozumianej tolerancji. Przez to że w Łodzi funkcjonowały cztery kultury miasto bardzo dużo zyskało. Ta świadomość do dzieci trafiała. Wiadomo też że dla dzieci ciekawsze są zajęcia, gdzie mogą coś robić, nie tylko zwiedzać - mówi Maria Golańska, socjoterapeuta.
Świetlica Małych Dzieci działa przy parafii Św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Św. Jana Bosko od ponad dwudziestu lat. Przychodzą do niej podopieczni od 4 do 13 roku życia. W opiekę nad nimi angażują się również obcokrajowcy.
- Świetlica jest częścią parafii. Jest żywym organizmem, ma swoje naturalne miejsce. My jako zgromadzenie salezjańskie jesteśmy do tego posłani. Do młodych ludzi, zagubionych w różnym kontekście. Próbujemy odnaleźć ich właściwe miejsce, żeby uczyli się kochać i odnajdywać miłość w drugim człowieku - podkreśla ks. Łukasz Woźniak, salezjanin.
Placówka daje szansę najmłodszym na rozwój zainteresowań i talentów. Skupia dzieci, które wychowują się w trudnych warunkach bądź nie mogą liczyć na stałą opiekę rodziców.

ŁWD - K. Tubilewicz