W Spale trwają Dożynki Prezydenckie. Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wspólnie z rolnikami z całego kraju dziękują za tegoroczne plony i proszą o obfite zbiory w przyszłym roku.

Choć dożynki rozpoczęły się wczoraj, to na dzisiaj zaplanowano najważniejsze uroczystości. Para prezydencka wręczyła nagrody twórcom najpiękniejszych wieńców dożynkowych. Później podczas mszy prezydent i pierwsza para modlili się o pomyślność dla polskich rolników.

Po mszy świętej uczestnicy dożynek z prezydentem Andrzejem Dudą przemaszerowali w barwnym korowodzie złożonym z przedstawicieli wszystkich Regionów kraju. Po nim, na stadionie centralnego Ośrodka Sportu rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. Prezydent mówił o tym, jaką rolę odgrywają rolnicy w budowaniu polskiej tożsamości. Podkreślał również, jak ważne jest wsparcie dla ludzi, pracujących na wsi.

Dożynki prezydenckie w Spale po raz pierwszy zorganizowano 90 lat temu, w 1927 roku. Tradycję tę zapoczątkował ówczesny prezydent Ignacy Mościcki.

(ŁWD - M. Kowalczyk)