Pomniki: Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności i Leona Schillera przy Piotrkowskiej w Łodzi zostały zbezczeszczone. Tak uważają społecznicy z fundacji Życie i Wolne Miasto Łódź, po tym jak na pomnikach umieszczono kolorowy róg i pelerynę. Przebranie ważnych postaci za jednorożca miało być promocja budżetu obywatelskiego- tłumaczą urzędnicy, problem w tym, ze mieszkańcy odebrali to trochę inaczej...

Kolorowy róg i różowa peleryna tak od kilku dni wygląda pomnik Tadeusza Kościuszki, bohatera narodowego- Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej.
Podobnie przystrojony został również pomnik Leona Schillera wielkiego inscenizatora teatru polskiego.
Po co i komu, tłumaczyli nam dziś przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi. Akcja została zorganizowana przez wydział promocji.
Problem z tym, że Łodzianie nie skojarzyli tego z promocją budżetu obywatelskiego.
Nie potraktowali tego jako żart działacze dwóch łódzkich fundacji. Skierowali do prezydent Hanny Zdanowskiej list z żądaniem natychmiastowego przywrócenia pierwotnego stanu pomników i nałożenia 15 tysięcy złotych kary na pomysłodawcę akcji.
Urzędnicy przypominają, że pomnik Kościuszki już wcześniej był dekorowany m.in przed meczem Polska - Szwajcaria na Euro 2016, ale społeczników to nie przekonuje.
Dziś miejski konserwator zabytków nakazał usunięcie atrybutów jednorożca z pomników Kościuszki i Schillera. Ale historia z tą baśniową postacią się nie kończy w Łodzi jesienią powstanie pomnik jednorożca, bo na taki projekt zagłosowali mieszkańcy.

ŁWD - M. Aleksandrzak-Grabska