Jak można skutecznie pomóc skazanym wrócić do normalności po wyjściu na wolność? odpowiedzi na to pytanie szukali dzisiaj podczas spotkania w Łodzi przedstawiciele instytucji, które na co dzień zajmują się resocjalizacją byłych więźniów.

W zakładach karnych w województwie łódzkim przebywa kilka tysięcy skazanych. Ponad 43% z nich pracuje podczas odbywania kary.

Podjęcie pracy zarobkowej to pierwszy krok do normalności po wyjściu na wolność. Ważne są też inne czynniki: własne mieszkanie, wsparcie rodziny i instytucji, które pomagają w odnalezieniu się w dawnym świecie.

Dziś pierwszy raz spotkali się przedstawiciele większości instytucji wspomagających byłych więźniów. O tym, jak skuteczniej pomagać byłym skazanym dyskutowali funkcjonariusze służby więziennej, policjanci, sędziowie, a także pracownicy ośrodków pomocy społecznej czy organizacji pozarządowych.

Na kolejne spotkania organizatorzy konferencji "Skuteczni razem" chcą zaprosić również przedstawicieli fundacji pomagających skazanym na wolności.

ŁWD - M.Cichocka