Szesnastu kandydatów rozpoczęło szkolenie dla kierowców autobusów miejskich. Łódzkie MPK od niedawna samo organizuje kursy na prawo jazdy kategorii D, bo ma za mało kierowców. Chętnych na takie szkolenia nie brakuje.

Teraz MPK w Łodzi zatrudnia około tysiąca kierowców i 800 motorniczych. Ale potrzeby są większe. Bo cześć pracowników przechodzi na emeryturę i nie ma ich kto zastąpić.

Do tej pory starając się o prace jako kierowca trzeba było przyjść już z prawem jazdy odpowiedniej kategorii i świadectwem kwalifikacji. Teraz wystarczy zgłosić swoją kandydaturę, w zdobyciu uprawnień pomaga MPK organizując odpowiednie kursy. Jak nie stracić cierpliwości za kółkiem, w odpowiedni sposób rozmawiać z pasażerem, czy profesjonalnie udzielać pierwszej pomocy - między innymi tego uczą się przyszli kierowcy.

Kierowcy po podpisaniu umowy zarabiają około trzech tysięcy złotych. Dla kandydatów nie tyko wysokość zarobków jest atutem - plusem ma być też to, że MPK to firma, która oferuje stabilne zatrudnienie i pewne wynagrodzenie. 

Kandydaci po zdaniu egzaminu państwowego do pracy ruszą za 3 miesiące.

(ŁWD - A. Kozłowska)