Detale architektoniczne zdobiące fasady, zwłaszcza świeżo odrestaurowanych kamienic, staną się jeszcze w tym roku - tematem nowego przewodnika po Łodzi. Smoki, pegazy, niedźwiedzie, pawie i sowy stworzą jedyny w swoim rodzaju szlak turystyczny, do zwiedzania którego zaprosi Maria Nowakowska - jedna z trzynastu stypendystek Urzędu Miasta Łodzi.

Spacerując po ulicy Piotrkowskiej, przy odrobinie wysiłku możemy dostrzec detale, które na co dzień są poza zasięgiem naszego wzroku. Dzięki temu np. Willa Gustawa Landaua-Gutentegera wydaje się jakaś bliższa, bardziej przyjazna. A malatury, wykusze i wsporniki budynku o 6 lat młodszego z 1898 roku ozdobione detalami pozwalają ułożyć własną, barwną historię. Na taki zabieg odważyła się zafascynowana architektonicznymi rozwiązaniami pomysłodawczyni 15 oryginalnych tras turystycznych.

Szlaki turystyczne w różnych częściach miasta uruchomione zostaną we wrześniu, książka - oryginalny, niebanalny przewodnik z detalami architektonicznymi w tle ukaże się jeszcze w tym roku.

"Tropienie" detali architektonicznych z motywami kwiatowymi, zwierzęcymi pod poetyckimi hasłami np. "Kwiaty pamiętają" mają wyzwalać wyobraźnię, a odwzorowane na pocztówkach, naklejkach - pobudzać do tworzenia na ich temat własnych legend i opowieści.

Spacer szlakiem detali architektonicznych można rozpocząć samemu, w każdej chwili. Satysfakcja z odkryć - murowana.

ŁWD - K.Piaseczna