Klub Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi prowadzi renowację zabytkowego wagonu typu 5N z 1961 roku. Cel to zakończenie prac na grudniowe obchody 120-lecia komunikacji miejskiej. Stowarzyszenie prosi łodzian o wsparcie.

fot. materiały KMST fot. materiały KMST - Tramwaj wyprodukowano w 1961 r., ale do Łodzi trafił w roku 1970, gdy likwidowano sieć w Bielsku Białej, gdzie pojazd pierwotnie eksploatowano. U nas przeszedł szereg modernizacji i obecnie jest w stanie z przełomu lat 80. i 90. Ogólne tendencje są takie, żeby przywracać pojazdy do stanu mniej więcej fabrycznego, ale my chcemy pokazać tramwaj takim, jakim pamiętają go łodzianie - opowiada Jerzy Wojtowicz, wiceprezes Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi.

- Remont rozpoczęliśmy w 2006 roku, ale zdecydowana większość czasu to niezależne od nas przestoje - mówi Jakub Tarka, prezes Klubu Miłośników Starych Tramwajów w Łodzi. - W 2017 roku odkupiliśmy pojazd i teraz pracujemy nad przywróceniem go do ruchu - dodaje.

Jak dodaje prezes Jakub Tarka, prace są wykonywane rękoma wolontariuszy i ze środków Klubu. - Zachęcamy łodzian do wspierania nas w remoncie. Przede wszystkim prosimy o wsparcie finansowe. Można przekazać darowiznę na konto Klubu lub przekazać datek na prowadzoną przez Stowarzyszenie zbiórkę publiczną. W najbliższym czasie planujemy również uruchomić zbiórkę na portalu crowdfundingowym. Pomóc można także materialnie, przekazując pędzle, narzędzia, czy materiały eksploatacyjne, jak papiery ścierne, tarcze do cięcia, czy elektrody spawalnicze.

Tramwaj remontowany jest w Zajezdni Muzealnej Brus. Najbliższa możliwość zwiedzenia obiektu to 15 sierpnia. Dojazd będzie możliwy linią 43AB, w tym Tramwajową Linią Turystyczną, oraz specjalnym połączeniem S2, uruchamianym przez klub.