„Pierwsze spojrzenie ’99. Natasza Michał” tabliczka z wygrawerowanym napisem tej treści pojawiła się na pierwszej dedykowanej ławce w Łodzi. Podobnych ławek z tabliczkami upamiętniającymi wydarzenia ważne dla mieszkańców m.in. w Nowym Jorku jest blisko 5 tysięcy.

fot.https://uml.lodz.pl/ fot.https://uml.lodz.pl/ Koło stawu przy głównej alei parku, 19 lat temu Natasza poznała Michała. Potem jeszcze wielokrotnie wracali w to miejsce, które ma dla nich sentymentalną wartość. – Wyjechaliśmy do Wielkiej Brytanii, mieszkaliśmy w Oxfordzie i tam natrafiliśmy na ławkę z dedykacją wygrawerowaną na tabliczce. Podobnych jest tam wiele, zresztą nie tylko tam, podobne widzieliśmy w wielu miejscach. Pomyślałem, że w Łodzi mogłyby pojawić się podobne – opowiada Michał.

By dedykować komuś ławkę, która ma stanąć w parku trzeba skontaktować się z Zarządem Zieleni Miejskiej. Trzeba wskazać miejsce, w którym ławka ma stanąć, wybrać dedykację, która zmieści się na niewielkiej metalowej tabliczce i formalnie ufundować ławkę do parku. Duża część naszych parków jest zabytkowa, więc trzeba będzie trochę poczekać na uzgodnienia z konserwatorem, ale dzięki temu, że z panem Michałem wypracowaliśmy model współpracy, postawienie ławki nie powinno zająć dużo czasu – mówi Ewelina Wróblewska, dyrektor ZZM.

Koszt ustawienia ławki to w przypadku parku na Zdrowiu tysiąc złotych. Jest on różny w zależności od tego, w którym parku ma stanąć ławka, czy jest stylizowana, a park zabytkowy.