W weekend spore utrudnienia i zmiany czekają łódzkich kierowców i pasażerów MPK. W sobotę ulicami Łodzi przejedzie 29. Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności i Olimpijczyków". Natomiast od niedzieli zostanie zamknięte dla ruchu skrzyżowanie ulic Gdańskiej i Ogrodowej.

fot. PAP/Darek Delmanowicz fot. PAP/Darek Delmanowicz Peleton wjedzie do Łodzi od strony Wiączynia Dolnego ul. Wiączyńską. Następnie wyścig pojedzie ulicami: Pomorską, Giewont, Telefoniczną, Palki, Źródłową, Północną, Nowomiejską. W dalszej kolejności kolarze pokonają 2 okrążenia ulicami: Nowomiejską, pl. Wolności, Piotrkowską, Zamenhofa, al. Kościuszki, Zachodnią, Ogrodową, Nowomiejską. Metę wyścigu wyznaczono tradycyjnie już na ul. Piotrkowskiej przy pasażu Schillera.

W związku z wyścigiem w godz. ok. 14:30 – 16:30 na odcinku Wiączyń Dolny – Północna / Nowomiejska wystąpią chwilowe utrudnienia w ruchu pojazdów komunikacji miejskiej, zmianie ulegną także trasy linii 54ABCD, 57, 87AB, 91ABC.
Natomiast w godz. ok. 15:20 – 16:30 (po przejechaniu peletonu przez skrzyżowanie ulic Północnej – Nowomiejskiej i rozpoczęciu ww. dwóch okrążeń po centrum miasta) zmianie ulegną trasy linii: 4, 9B, 12, 13, 15, 59, 73, 78, 80, 83, 86A, 86B i 96.

Podczas przejazdu peletonu wyłączone z ruchu zostaną poniższe ulice:

- Nowomiejska (Północna – plac Wolności)
- Plac Wolności
- Piotrkowska (plac Wolności – Zamenhofa)
- Zamenhofa (Piotrkowska – Kościuszki)
- Kościuszki jezdnia wschodnia (Zamenhofa – Zielona)
- Zachodnia (Zielona – Ogrodowa)
- Ogrodowa (Zachodnia – Nowomiejska)
Ulice poprzeczne zostaną czasowo wstrzymane na czas przejazdu.

Zmiany w komunikacji miejskiej:

Linia 54ABCD
z pętli Nowa Tuwima do skrzyżowania Edwarda – Pomorska bez zmian, a następnie: Krokusową, Pszczyńską, Janosika, Brzezińską do rynku Nowosolna.
Zmiana trasy w obu kierunkach w godz. ok. 14:40 – 15:40

Linia 91ABC: Kurs planowo wyjeżdżający o 14:47 z Nowosolnej pojedzie Brzezińską do pętli przy Olkuskiej. Po przywróceniu do ruchu ul. Wiączyńskiej ruszy Brzezińską i Wiączyńską w kierunku Janowa.

Autobus kończący kurs z Janowa o 14:45 i wyjeżdżający ze Skoszew o 15:00 oczekiwać będzie na odjazd na pętli Nowosolna.

Linia 87AB z pętli Żubardź do skrzyżowania Drewnowska – Karskiego bez zmian, następnie: Drewnowską, Zachodnią, Lutomierską, pl. Kościelny, Wojska Polskiego, Brzezińską, Śnieżną, Stokowską do pętli Sikawa Centrum Handlowe.

Po przywróceniu ruchu na ul. Telefonicznej autobusy jadące w kierunku Sikawy od skrzyżowania Wojska Polskiego – Palki pojadą al. Palki, Telefoniczną i dalej stałymi trasami.

Zmiana trasy w obu kierunkach ok. 15:05 -16:20

Linia 57 z pętli Piastów Kurak do skrzyżowania Pomorska – Anstadta bez zmian, następnie Pomorską, al. Palki i dalej obecną trasą.

Zmiany tras w obu kierunkach ok. 15:10 – 15:55

Zmiany tras w godzinach ok. 15:20 – 16:30:

Linia 4 z pętli Helenówek do skrzyżowania Zgierska – Zachodnia bez zmian, następnie ul. Zachodnią, Ogrodową, Północną, Kilińskiego i dalej obecną trasą.

Zmiana trasy w obu kierunkach.

Linie 9B i 13 z pętli Zdrowie i Teofilów do skrzyżowania Zielona – Kościuszki bez zmian, a następnie al. Kościuszki, al. Mickiewicza, Kilińskiego, al. Rodziny Poznańskich, Węglową, Tramwajową, Narutowicza i dalej stałymi trasami.

W drugą stronę pojadą Narutowicza do P.O.W. i dalej przez dworzec Łódź Fabryczna, Kilińskiego, Piłsudskiego, Mickiewicza i Kościuszki do Zielonej, gdzie wrócą na swoją trasę.

Linia 12 z Retkini do skrzyżowania Gdańska – Zielona dojedzie bez zmian, a następnie: Gdańską, Legionów, Zachodnią, Ogrodową, Północną, Kilińskiego, Pomorską i dalej obecną trasą.

Zmiana trasy w obu kierunkach.

Linia 15 z Kurczaków do skrzyżowania Legionów – Zachodnia bez zmian, następnie ul. Zachodnią, Ogrodową, Północną, Kilińskiego, Pomorską i dalej obecną trasą.

Zmiana trasy w obu kierunkach.

Linia T1 ze Zdrowia do skrzyżowania Legionów – Zachodnia bez zmian, następnie Zachodnią, Zgierską i dalej obecną trasą.

Zmiana trasy w obu kierunkach.

Linie 59 i 73 z Radogoszcza do skrzyżowania Zachodnia – Ogrodowa bez zmian, następnie ul. Ogrodową, Karskiego, Drewnowską, Zachodnią i dalej obecnymi trasami w kierunku Radogoszcza.

Linia 78 z pętli Aleksandrów Łódzki (Targowy Rynek) do skrzyżowania Zachodnia – Ogrodowa bez zmian, następnie ul. Ogrodową, Karskiego, Drewnowską i dalej obecną trasą w kierunku Aleksandrowa Łódzkiego.

Linia 80 z pętli Janów do skrzyżowania Tuwima – Sienkiewicza bez zmian, następnie ul. Sienkiewicza, al. Piłsudskiego, al. Mickiewicza, Żeromskiego, Struga i dalej obecną trasą.

Z pętli Retkinia do skrzyżowania Zamenhofa – Kościuszki bez zmian, a następnie: al. Kościuszki, Żwirki, Wigury, Sienkiewicza, Nawrot i dalej obecną trasą.

Linia 83 z pętli Nowa Tuwima do skrzyżowania Tuwima – Sienkiewicza bez zmian, a następnie ul. Sienkiewicza, al. Piłsudskiego, al. Mickiewicza, Żeromskiego i dalej obecną trasą.

Z pętli Cm. Szczecińska do skrzyżowania Zamenhofa – Kościuszki bez zmian, następnie: al. Kościuszki, Żwirki, Wigury, Sienkiewicza, Nawrot i dalej obecną trasą.

Linie 86A i 86B z pętli Retkinia Kusocińskiego do skrzyżowania Próchnika – Zachodnia bez zmian, następnie ul. Zachodnią, Więckowskiego do przystanku Więckowskiego – Gdańska, gdzie odczeka na planowy odjazd w kierunku pętli Retkinia Kusocińskiego.

Linia 96
z pętli Teofilów Rojna do skrzyżowania Lutomierska – Zachodnia bez zmian, następnie Lutomierską, pl. Kościelny, Wojska Polskiego, Franciszkańską, Kilińskiego, Rewolucji 1905 r. i dalej obecną trasą.

Z pętli Janów do skrzyżowania Kilińskiego – Rewolucji 1905 r. bez zmian, następnie: Kilińskiego, Franciszkańską, Wolska Polskiego, pl. Kościelny, Lutomierską i dalej obecną trasą.

fot. ZDiT fot. ZDiT Utrudnienia komunikacyjne związane z wyścigiem kolarskim nie są jedynymi jakie czekają łodzian. Od soboty ulice Targowa (od Nawrot do Tuwima) i Tuwima (od Targowej do Rodziny Scheilblerów) staną się drogami dwukierunkowymi.Wraz ze zmianami włączona zostanie sygnalizacja na ul. Nawrot przy ul. Targowej, a wyłączona na skrzyżowaniu Tuwima i Rodziny Scheiblerów.

Natomiast w niedzielę rozpoczyna się przebudowa skrzyżowania ulic Ogrodowej i Gdańskiej. Podczas prac zaplanowanych na cały okres wakacyjny krzyżówka będzie zamknięta dla ruchu. Wjazd do Manufaktury z ul. Ogrodowej będzie możliwy tylko od ulicy Karskiego.

fot. ZDiT fot. ZDiT Zmienioną trasą kursować będą autobusy linii 87A i 87B. Zamiast Karskiego i Ogrodową, pojadą prosto Drewnowską do Zachodniej i wrócą na Ogrodową.

Więcej o zamkniętym skrzyżowaniu w okolicach Manufaktury przeczytają Państwo tutaj