Inwestycje za ponad 126 mln zł, dające ponad 100 miejsc pracy w ośmiu przedsiębiorstwach, będą efektem nowych zezwoleń wręczonych w środę w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE). Od początku tego roku w łódzkiej SSE wydano 15 zezwoleń.

"Sześciu z ośmiu inwestorów, którzy odebrali zezwolenia, to przedsiębiorstwa zagraniczne. To potwierdza nasze spostrzeżenia, że woj. łódzkie to dobre miejsce do inwestowania dla zagranicznego biznesu. Trzy firmy mają kapitał włoski, jedna pochodzi z Wielkiej Brytanii - to pierwszy inwestor w ŁSSE z tego kraju" - poinformował prezes ŁSSE Marek Michalik.

Zdaniem prezesa ŁSSE bieżący rok będzie dla strefy bardzo korzystny, według szacunków w I półroczu ŁSSE liczba zezwoleń sięgnie 23, czyli prawie tyle, ile wydano przez cały ubiegły rok.

Debiutujący w łódzkiej SSE brytyjski producent granulatu plastikowego Hellyar Plastics otworzy swój zakład w Łowiczu, inwestując ponad 18 mln zł. Największe nakłady - ponad 64 mln zł - poniesie radomszczański Textus, który produkuje włókniny do zastosowań higienicznych. Po 10 mln zł zainwestują Orsa-Moto z podstrefy w Ozorkowie oraz niemiecki producent komponentów do urządzeń AGD Wirthwein, działający w Łodzi.

"Jesteśmy już weterenami w ŁSSE, ponieważ to nasze piąte zezwolenie. Rośniemy razem z całym regionem; obecnie nasze inwestycje sięgają 100 mln zł. Rozpoczęliśmy w 2005 roku. Tym razem planujemy nie tylko wzrost zatrudnienia, ale także poziomu automatyzacji i jakości sprzętu" - podkreślił dyrektor łódzkiego zakładu Wirthwein Damian Stefurak.

Jak zauważyła wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz, jedną z najistotniejszych zmian zachodzących w strukturze inwestycji na terenie Strefy jest postępująca automatyzacja, robotyzacja i przejście produkcji na wysoko zaawansowane technologie.

"Widzimy, że wysoko zaawansowanych technologicznie, dobrze płatnych miejsc pracy oraz inwestycji, które skalują się na globalny rynek jest w ostatnim czasie więcej. To zaś, w obliczu ustawy, która zmienia działalność strefy, powoduje, że kryteria jakościowe - jakości miejsc pracy, produkcji, oferowanych usług - będą miały największe znaczenie przy uzyskiwaniu przywilejów strefowych" - dodała.

Od początku roku ŁSSE wydała 15 zezwoleń, m.in. w podstrefach w Sieradzu, Kutnie, Radomsku, Łowiczu, Lućmierzu, Sieradzu i Koluszkach. Zezwolenia wiązały się z inwestycjami o wartości ponad 363 mln zł, utworzeniem ponad 300 nowych miejsc pracy i utrzymaniem ponad 750 stanowisk.

Łódzka SSE obejmuje ponad 1,7 tys. ha podzielonych na ponad 40 podstref, leżących na terenach trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. W ciągu 20 lat działalności wydano w niej ponad 300 zezwoleń na działalność dla ponad 200 firm.(PAP)