W powiecie sieradzkim ujawniono ponad tysiąc litrów oleju opałowego używanego do napędu samochodów osobowych i ciężarowych.

Funkcjonariusze z Urzędu Celno-Skarbowego w Łodzi podejrzewali, że na terenie jednej z posesji położonej w powiecie sieradzkim, może dochodzić do zmiany przeznaczenia oleju opałowego i stosowania go, wbrew przepisom prawa, do napędu pojazdów.

Podejrzenia te potwierdziły się, gdy skontrolowali ciągnik rolniczy, kierujący się na teren wytypowanej posesji. Jak się okazało w zbiorniku pojazdu znajdował się olej opałowy.

Kontrolerzy wykonali na miejscu badanie specjalnym testem, który wykrył w paliwie składniki charakterystyczne dla tego paliwa. Podobne rezultaty pojawiły się w pozostałych pojazdach znajdujących się na terenie posesji (4 ciągniki, 2 samochody osobowe oraz 1 samochód ciężarowy).

Łącznie w 8 pojazdach ujawniono olej opałowy wykorzystywany do celów napędowych w ilości niemal 1100 litrów.

Ponadto w jednym z pomieszczeń gospodarczych funkcjonariusze ujawnili dwa paleto-pojemniki z instalacją do tankowania i śladowymi ilościami oleju opałowego.

Wobec właściciela posesji wszczęte zostało postępowanie w zakresie naruszenia przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Zmiana przeznaczenia oleju opałowego na cele napędu pojazdów wiąże się z koniecznością zapłaty podatku akcyzowego według sankcyjnej stawki. Ponadto właściciel posesji odpowie za naruszenie przepisów kodeksu karnego skarbowego za co grozi mu kara grzywny.