Minister inwestycji i rozwoju odwiedził gminę Lututów (pow. wieruszowski), gdzie na ręce wójta Marka Pikuły przekazał symboliczny czek na kwotę niespełna 600 tys. zł, która zostanie wykorzystana na budowę drogi lokalnej.

- Ten rok jest rekordowy pod względem wsparcia infrastruktury drogowej; rząd przeznacza 1,3 mld zł w skali całego kraju na przedsięwzięcia samorządowe. Pierwsza transza – 800 mln zł została już zrealizowana, obecnie realizujemy drugą fazę, na którą rząd przeznaczył 500 mln zł. 31 mln zł z tej puli płynie do woj. łódzkiego na 34 przedsięwzięcia, z których skorzystają 32 samorządy – podkreślił Jerzy Kwieciński.

Minister dodał, że rząd chce rozwiązywać nie tylko duże problemy i realizować wielkie inwestycje, jak drogi szybkiego ruchu, ale również te mniejsze, wspomagające małe społeczności.

- Droga łącząca Lututów z wsiami Łęki Duże i Łęki Małe będzie ważna nie tylko dla mieszkańców, ale także dla 13 podmiotów gospodarczych, które w tym rejonie działają. Ważne jest też, że przedsięwzięcia te są realizowane przez lokalnych wykonawców, a więc dają miejsca pracy i pobudzają lokalną gospodarkę – zaznaczył.

Według wicewojewody łódzkiego Karola Młynarczyka, o dofinansowanie na budowę lokalnych inwestycji drogowych ubiegało się w Łódzkiem 145 projektów. Wybrano 34 wnioski, na które przeznaczone zostanie 31 mln zł. Za pieniądze te wybudowanych zostanie m.in. 26 km dróg rowerowych, 16 przejść dla pieszych o podwyższonym standardzie oraz 4 ronda. Powstaną także połączenia z drogami wojewódzkimi i krajowymi oraz ze specjalnymi strefami ekonomicznymi.
ZOBACZ PEŁNE WYDANIE ŁÓDZKICH WIADOMOŚCI DNIA