Sektory kreatywne w Polsce to dynamicznie rozwijające się branże, które generują wartościowe miejsca pracy – podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który w środę otworzył w Łodzi III Forum Sektorów Kreatywnych Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny.

W Forum, poświęconym przemianom, zachodzącym w miastach poprzez sektory kreatywne, biorą udział delegacje 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin. Czterodniowe obrady będą odbywać się w zrewitalizowanych przestrzeniach Łodzi - Miasta Filmu UNESCO oraz Katowic, które jest Miastem Muzyki UNESCO.

"Sektory kreatywne w Polsce to dynamicznie rozwijające się branże, które generują wartościowe miejsca pracy, przyczyniają się do podnoszenia jakości życia mieszkańców i ich miast, pobudzają wrażliwość społeczną, a przede wszystkim bazują na kreatywności, innowacyjności, talencie i wyobraźni twórców, projektantów, inżynierów i naukowców" – podkreślił Gliński podczas uroczystości otwarcia forum.

Wspominając o programie spotkania, które przez pierwsze dwa dni będzie odbywać się w Łodzi, w zrewitalizowanych przestrzeniach dawnych zakładów włókienniczych, a przez kolejne dwa w Katowicach, gdzie uczestnicy będą mogli poznać miejsca służące niegdyś sektorowi górniczemu, obecnie zamienione w ośrodki życia kulturalnego, wicepremier zaznaczył, że "sektory kreatywne w Polsce można porównać do właśnie do górnictwa, jeśli chodzi o wielkość PKB, a do gastronomii, hotelarstwa czy rolnictwa jeśli mówimy o zatrudnieniu".

Gliński zaznaczył, że - jako minister kultury - wprowadził "szereg instrumentów wsparcia rozwoju branż kreatywnych". Podstawowym – jego zdaniem – jest skierowany do małych firm program "Rozwój Sektorów Kreatywnych", którego budżet, wynoszący ok. 1,25 mln euro, wspiera "działania eksportowe, edukacyjne, badawcze, prototypowanie oraz powstawanie sieci i platform współpracy".

fot. G. Michałowski/PAP fot. G. Michałowski/PAP Wicepremier dodał, że podobnych programów jest kilkanaście i zapowiedział, że jeszcze w tym roku planowane jest wprowadzenie dwóch ważnych instrumentów fiskalnych tzw. zachęt na produkcje audiowizualne, a także na produkcje tzw. kulturowych gier wideo.

"Mam świadomość, że potrzeby branż kreatywnych są ogromne i działania te nie wyczerpują wachlarza instrumentów wsparcia niezbędnych dla szybszego rozwoju tych sektorów. Dlatego cieszę się z inicjatywy Chin i państw Europy Środkowo-Wschodniej do powstania przestrzeni dialogu w tej dziedzinie" – zaznaczył Gliński.

Według wicepremiera, Forum jest okazją do lepszego poznania kultury i specyfiki sektorów kreatywnych w każdym z biorących w nim udział krajów, a także do poszukiwania mechanizmów usprawnienia współpracy w tej dziedzinie, np. poprzez tworzenie koprodukcji w dziedzinie filmu, designu czy muzyki, wymianę twórców i kadr akademickich, a także produktów i dzieł branży kreatywnej.

"Coraz więcej nowo powstających szlaków komunikacyjnych między Chinami a Europą Środkową i Wschodnią stwarza szanse do intensyfikacji podróży kulturowych, a także biznesowych. Jednak podstawą do pobudzenie zainteresowania do odwiedzenia naszych krajów i nawiązania kontaktów międzyludzkich powinna być znajomość i wzajemne zrozumienie kultur naszych krajów" – dodał Gliński. Obok obrad i spotkań z ekspertami Forum obejmuje prezentację polskiego designu, rękodzieła, rzeczywistości wirtualnej i muzyki m.in. laureatek opolskiego koncertu premier – zespołu Tulia, duetu Up&Down, zespołu Bartosza Słatyńskiego oraz orkiestry AUKSO. Wydarzenia te odbędą się w m.in. w łódzkim Art_Inkubatorze i Muzeum Sztuki ms2, które stanowią przykład zrewitalizowanych przestrzeni poprzemysłowych zamienionych w instytucje kultury. Zwieńczeniem Forum będzie udział delegacji w konferencji poświęconej sektorom kreatywnym organizowanej podczas Kongresu Miast Kreatywnych UNESCO w Krakowie i Katowicach. Organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Forum Sektorów Kreatywnych po raz pierwszy odbywa się w Polsce; pierwsza edycja w formacie 16+1 miała miejsce w Belgradzie w 2016 roku, a druga rok później w Pekinie.(PAP) autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
WIĘCEJ INFORMACJI W PROGRAMIE ŁODZIĄ PO REGIONIE