Nie lada gratka czeka na miłośników kina. Latem w całej Łodzi odbędzie się 140 bezpłatnych pokazów filmowych w plenerze. Produkcje będą prezentowane w parkach, dziedzińcach, osiedlach czy na Starym Rynku.

W plenerze, w atmosferze pikniku można będzie obejrzeć najlepsze produkcje filmowe ostatnich lat. To komedie, dramaty, horrory, musicale, ale też filmy dokumentalne. Plenerową ofertę filmową przygotowało Muzeum Kinematografii w Łodzi i OFF Piotrkowska, odbywać się będzie również znany festiwal Polówka.

Dziewiąta edycja Letniego Kinematografu Rozrywkowego to dwa bloki tematyczne w dwóch różnych przestrzeniach. W wakacyjne piątki po zmroku można się będzie wybrać na Stary Rynek na seanse pod gwiazdami . W programie artystyczne kino europejskie i amerykańskie, filmy wyróżnione prestiżowymi światowymi nagrodami.

Jednak Letni Kinematograf to także prelekcje, konkursy, pokazy krótkich metraży wyróżnionych podczas 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA.

Jak zapewniają organizatorzy filmy będą wyświetlane na jednym z największych ekranów plenerowych w Polsce, o powierzchni niemal 100 m2. Na widzów będzie czekało 200 krzeseł. W przypadku niekorzystnej aury (deszcz, porywisty wiatr) pokazy przeniesione będą do muzealnego kina Kinematograf przy placu Lecha Kaczyńskiego 1.

Muzeum Kinematografii zaprasza także do sąsiadującego z jego siedzibą parku Źródliska. W pięknej scenerii XIX-wiecznego parku zostaną zaprezentowane najbardziej znane produkcje musicalowe. Wśród nich "New York, New York” (7 lipca),  "Hair” (21 lipca), "West Side Story" (28 lipca) czy "Chicago" (4 sierpnia).

Od 3 lipca w parku na Zdrowiu startuje również Letni Festiwal Filmowy Polówka. Impreza ta zagości w łódzkich parkach, na dziedzińcach, osiedlach i innych ciekawych miejscach. Pokazy komedii, dramatów, filmów muzycznych oraz dokumentalnych odbywać się będą codziennie po zmroku.

- Będziemy w parku na Zdrowiu, parku Julianowskim, EC1 i Muzeum Włókiennictwa. Dzięki mieszkańcom Łodzi, w ramach budżetu obywatelskiego Polówka zagości również na Teofilowie oraz Stawach Stefańskiego. Łącznie odbędzie się ponad 70 pokazów – informują organizatorzy festiwalu Polówka.

Wystartowała także kolejna edycja plenerowego Kina Perła w OFF Piotrkowska Center. Tradycyjnie od czerwca do końca sierpnia, od środy do niedzieli, na Piotrkowskiej 138/140 odbywać się będą projekcje filmowe po zachodzie słońca. Podobnie jak w poprzednich latach, na tegoroczną edycję Kina Perła składa się pięć bloków filmowych. Każdy dzień to odrębny cykl – zebrane w nim filmy łączy myśl przewodnia, wyrażona za pomocą nazwy, czy też hasła wywoławczego.