"Rigoletto" to jedna z najpopularniejszych oper Giuseppe Verdiego. Już w ten weekend powraca do repertuaru Teatru Wielkiego. Jako "klasyczny i przygotowany z szacunkiem dla oryginału" określił wyreżyserowany przez siebie spektakl włoski reżyser Paolo Bosisio.

Reżyser, który w swojej karierze pełnił funkcję dyrektora artystycznego wielu włoskich scen, festiwali operowych, muzycznych i baletowych, podczas konferencji prasowej wysoko ocenił współpracę z zespołem łódzkiej opery.

"Podstawowym założeniem, z którym zgodziła się również dyrekcja Teatru Wielkiego, było podejście do oryginału z szacunkiem i odczytanie dzieła Verdiego w sposób klasyczny. Przez 30 dni prób pracowałem z trzema różnymi obsadami spektaklu - bardzo zróżnicowanymi pod względem doświadczenia - od niekwestionowanych gwiazd jak Andrzej Dobber i Edyta Piasecka, którzy o sztuce śpiewu operowego wiedzą wszystko, po bardzo młodych solistów, z którymi praca także przynosiła wiele satysfakcji" - podkreślił Paolo Bosisio.

Zdaniem p.o. dyrektora łódzkiego Teatru Wielkiego Krzysztofa Marciniaka, po ostatniej premierze "Tramwaju zwanego pożądaniem" inscenizacja "Rigoletta", który jest jednym z najczęściej wystawianych dzieł Verdiego, będzie powrotem do cenionej przez melomanów operowej klasyki.

Gwiazdami sobotniej premiery mają być wybitni artyści operowi - Andrzej Dobber, który jest jedynym polskim barytonem śpiewającym główne verdiowskie partie barytonowe na największych i najbardziej prestiżowych scenach świata oraz sopranistka Edyta Piasecka, solistka Opery Narodowej w Warszawie.

Artystom towarzyszyć będzie chór, balet i orkiestra łódzkiej opery. Autorką kostiumów nawiązujących do historycznych strojów z epoki jest Zuzanna Markiewicz, a scenografię przygotował współpracujący na stałe z Paolo Bosisio Domenico Franchi.(PAP)