Ekolodzy nie odpuszczają i kontynuują akcję przeciwko budowie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Złoczewie. Tym razem wyryli w ziemi ogromny napis "STOP ODKRYWCE".

Przypomnijmy, że w marcu inwestycja otrzymała pozytywną decyzję środowiskową. Greenpeace Polska i Stowarzyszenie ekologiczne Eko-Unia protestują przeciwko kopalni odkrywkowej w Złoczewie. Ekolodzy nie chcą dalszego zanieczyszczania powietrza, a rolnicy przesiedleń.

W miniony weekend Greenpeace wyorał na łące napis STOP ODKRYWCE i rozmawiał z mieszkańcami o zagrożeniach związanych z kopalnią węgla brunatnego.

- Stanowczo się sprzeciwiamy, bo uważamy, że ta inwestycja w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej i również Polski jest nieracjonalna. Już dziś jest wiele sposobów i technologii nisko bądź zeroemisyjnych, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju, a nie przewracać ludziom życie do góry nogami i niszczyć dorobek pracy wielu pokoleń - powiedział Stanisław Skibiński, rolnik ze Stowarzyszenia Nie dla Odkrywki Złoczew.

Jak informuje Greenpeace, podczas spotkania eksperci wyjaśnili mieszkańcom, że decyzja środowiskowa RDOŚ dla planowanej odkrywki nie jest ostateczna. Organizacje, które wspierają lokalnych mieszkańców w ich działaniach na rzecz powstrzymania budowy kopalni odkrywkowej, złożą odwołanie do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
WIĘCEJ O ODKRYWCE W ZŁOCZEWIE