Nowe, wielkie centrum logistyczne branży AGD zostało otwarte na łódzkim Olechowie. To trzecia co do wielkości taka inwestycja logistyczna powstała w tym roku w Polsce. Będzie obsługiwać koncern BSH, który równolegle inwestuje w łódzkie fabryki. To jedno z przedsięwzięć, które pomogą uplasować region łódzki na szczycie branży AGD w Europie. Centrum kosztowało kilkadziesiąt milionów euro.

Wielkopowierzchniowe centrum logistyczne z własną bocznicą kolejową wybudowane dla BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego przez firmę Panattoni zostało otwarte w Łodzi. Obiekt jest częścią największego w kraju kompleksu dystrybucyjnego Central European Logistic Hub.

"Nowe centrum, z blisko 80 m kw. powierzchni, jako serce logistyki BSH w Polsce, znajduje się na trzecim miejscu wśród tego typu inwestycji w kraju. Jeśli dodamy do tego sześć fabryk BSH w Polsce, centra usług wspólnych zatrudniające ponad 600 osób, to mamy przedsiębiorstwo, które jest obecne w Polsce od 25 lat i wciąż dynamicznie się rozwija" - podkreślił prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Konrad Pokutycki w trakcie uroczystości otwarcia Centrum.

Jak przypomniał, pierwsza fabryka BSH w Łodzi powstała 24 lata temu. Dodał też, że dzięki dużemu wsparciu lokalnych władz oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, obecnie w tym mieście działają trzy zakłady koncernu - w tym jedyna w całej grupie BSH fabryka produkująca suszarki do ubrań, a także centra usług wspólnych oraz Centrum Badań i Rozwoju.

Nowe centrum logistyczne, które już rozpoczęło funkcjonowanie, ma być sercem dystrybucyjnym BSH w Polsce; z niego obsługiwane będą dostawy na rynek krajowy i zagraniczny. Obiekt ma powierzchnię niespełna 80 m kw., z czego magazyn zajmuje 77 tys. m kw., a 1,7 m kw. to część biurowo-socjalna, której elewacja nawiązuje do ceglanej postindustrialnej zabudowy Łodzi.

Inwestycja posiada dwie bocznice kolejowe z trzema torami postojowymi - jeden z nich znajduje się wewnątrz obiektu. Na jego potrzeby wykonawca inwestycji Panattoni Europe wybudował stację kolejową, której peron zajmuje całą długość budynku.

"Nasza bocznica to największa w Polsce prywatna inwestycja kolejowa; to ponad 2,5 km torów kolejowych ułożonych od stacji Łódź Olechów wprost do naszej hali logistycznej. Będzie stąd wyjeżdżał skład pociągu liczący 600 m długości - to najdłuższy przewidziany w polskim prawie skład pociągu, jaki może wjeżdżać do hali logistycznej" - dodał Pokutycki.

Transport kolejowy ma być wykorzystywany przede wszystkim do eksportu wyrobów gotowych różnych marek BSH. Do centrum logistycznego będą trafiać także komponenty do produkcji dla fabryk BSH w kraju i poza jego granicami.

Centrum logistyczne BSH jest pierwszym z trzech obiektów, które złożą się na realizowany w Łodzi przez Panattoni Europe Central European Logistic Hub, który już niebawem ma stać się największym w kraju centrum dystrybucyjnym.

"W trakcie budowy jest obecnie jeszcze 175 tys. m kw. powierzchni. Docelowo hub będzie mógł pomieścić ponad 400 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Już w czerwcu do nowego obiektu o powierzchni 70 tys. m kw. przeznaczonego do własnej sprzedaży internetowej wprowadzi się kolejna firma" - zaznaczył dyrektor zarządzający Panattoni Europe Marek Dobrzycki.

Logistyczny hub zlokalizowany jest przy ul. Jędrzejowskiej w Łodzi, tuż przy autostradzie A1, łączącej północ i południe kraju, a także w odległości 30 km od jej skrzyżowania z autostradą A2, umożliwiającą komunikację na linii wschód-zachód.

Panattoni Europe jest częścią jednego z największych deweloperów powierzchni przemysłowych na świecie - Panattoni Development Company, prowadzącego działalność w 26 oddziałach w Ameryce Półn. i Europie.

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego to część międzynarodowego koncernu, który na polskim rynku oferuje marki Bosch, Siemens, Gaggenau i Zelmer. Globalnie BSH zatrudnia 62 tys. pracowników w 43 fabrykach; w 2017 roku osiągnęła przychody w wysokości 13,8 mld euro.(PAP)
ZOBACZ PEŁNE WYDANIE ŁÓDZKICH WIADOMOŚCI DNIA