Trwają kontrole celno-skarbowe w halach targowych pod Łodzią. Dziś pod lupą funkcjonariuszy znalazł się Polros w Rzgowie. Wcześniej sprawdzano hale m.in. w Tuszynie i Głuchowie.

Kontrole służba celna i skarbowa prowadzi już kilka tygodni. Nie jest to zwykła weryfikacja podatkowa. W założeniu ma dotyczyć najpoważniejszych przypadków – karuzel VAT, czy zorganizowanej przestępczości podatkowej. Dotyczy to również drobnych przedsiębiorców, mających minimalne obroty. Funkcjonariusze sprawdzają zarówno sprzedawców jak i i ich klientów. Każdy kto dziś wyjeżdżał ze rzgowskiej hali targowej musiał okazać paragon lub fakturę, za zakup towaru. Dziś skontrolowano ponad 200 pojazdów.
Kontrole były prowadzone tez w jednej z największych hal targowych w Polsce - Ptak. Na wyraźna prośbę przedsiębiorców powstało również specjalne stoisko Izby Skarbowej, w którym można dopytać o przepisy podatkowe i celne.
Do tej pory po kontrolach targowisk w Rzgowie, Głuchowie i Tuszynie stwierdzono 4 przypadki wprowadzania do obrotu podróbek, zatrzymano blisko 3 tys. sztuk odzieży i galanterii i wszczęto wobec sprawców postępowania karne. Stwierdzono również kilkadziesiąt przypadków prowadzenia działalności bez jej zgłoszenia oraz niewystawiania faktur czy paragonów. W związku z tym wystawiono 28 mandatów na łączną kwotę 10 tys. złotych.
Jednak realnym wymiarem działań kontrolnych będą zobowiązania podatkowe określone w postępowaniach celno-skarbowych. Ile ich jest i będzie - to trudno w tej chwili oszacować. Wyniki kontroli będą znane za kilka tygodni.

ŁWD - K.Matczak