Burzliwą dyskusję wywołał list Waldemara Wolańskiego - odwołanego ze stanowiska dyrektora "Arlekina"- do Prezydent Miasta Hanny Zdanowskiej. W piśmie Wolański skarży się na zachowanie wobec niego i teatru dyrektor Wydziału Kultury UMŁ Dagmary Śmigielskiej. Dziś wiceprezydent Krzysztof Piątkowski wygłosił oświadczenie w tej sprawie, a Członkowie Komisji Kultury poświęcili część obrad wyjaśnieniu sytuacji w "Arlekinie".

Konferencja prasowa w Teatrze Muzycznym - zorganizowana tuż przed Komisją Kultury - z udziałem wiceprezydenta Łodzi oprócz karnawałowych zapowiedzi dotyczyła "Arlekina", a właściwie sytuacji prawnej w jakiej znalazł się odwołany ze stanowiska pełniącego obowiązki dyrektora Wolański.

Zarzuty dotyczące zaniedbań w sferze finansowej według zapowiedzi wiceprezydenta znajdą miejsce w skardze do rzecznika dyscypliny finansów publicznych UML o naruszenie dyscypliny finansowej.

Temperatura sporu wzrosła, gdy miejscem jej kontynuacji stała się Komisja Kultury. Ten punkt w obradach Komisji znalazł się po sprawie związanej z dotacją przedmiotową, a nie celową na Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w bieżącym roku. Głosowanie jednomyślne popierające uchwałę, odbyło się zgodnie z prośbą dyrektor Ewy Pilawskiej. Sprawę Wolańskiego referował Wiceprezydent Piątkowski.

Wyjaśnianie, odpieranie zarzutów i troska o stan obecny i przyszłość teatru towarzyszyła dyskusji. Zapowiedziano kolejny konkurs na stanowisko dyrektora "Arlekina".

Ustawa o teatrze ciągle jest niesatysfakcjonująca, a kierowanie teatrami to ciągle chodzenie po linie. Teatr ma zaplanowany sezon do końca czerwca. Dziś w Teatrze Arlekin dla najmłodszych zagrano "Kopciuszka"

ŁWD - K. Piaseczna