Konflikt wokół oddziału okulistycznego w szpitalu im. Jonschera w Łodzi. Z końcem roku przestał tam pracować cały dotychczasowy zespół lekarzy. Okulistom wygasły kontrakty. W rozpisanym wcześniej konkursie odpadli, bo ich oferta okazała się za droga. Zespół był jednym z najlepszych w kraju. Od pierwszego stycznia, na oddziale pracują inni okuliści, zatrudnieni na etacie.

Dotychczasowy zespół lekarzy pracował w Jonscherze od kilkunastu lat, początkowo na etatach, później jako konsorcjum na podstawie kontraktu. Na początku grudnia rozpisano nowy konkurs.

Dyrekcja szpitala zaproponowała zawieszenie konkursu. Do czasu rozstrzygnięcia kolejnego, lekarze mieli nadal pracować na podstawie dwumiesięcznego aneksu. Tej propozycji nie przyjęli. Od pierwszego stycznia w szpitalu pracę rozpoczęli inni okuliści z innych szpitali w Łodzi i Zgierzu.

Lekarze z dotychczasowego konsorcjum poinformowali NFZ o nieprawidłowościach na oddziale.

W dotychczasowym zespole było dziesięciu lekarzy, w tym pięcioro doświadczonych chirurgów, którzy potrafili robić operacje wewnątrzgałkowe, ratujące wzrok witrektomie.

W szpitalu trwa wewnętrzny audyt, kontrolę zapowiada także Wydział Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi, któremu podlega szpital.

ŁWD - A. Łukasik