Wciąż nie wiadomo czy tramwaj linii 46 będzie kursował z Łodzi do Ozorkowa i z powrotem. MPK czeka na wyniki ekspertyzy torowiska i trakcji, które są w kiepskim stanie technicznym. Pomiary przeprowadzono pod koniec roku, by sprawdzić czy podróżowanie tramwajem nie stanowi dla pasażerów zagrożenia.

Z Łodzi do Ozorkowa tramwaj jedzie dwie godziny, na niektórych odcinkach prędkość nie przekracza 10 km na godzinę. Ilu pasażerów zabiera? Tego nie wiedzą ani łódzkie MPK, ani ZDiT. Wiadomo, że do pracy do i do uczelni w Łodzi tramwajem dojeżdżają między innymi mieszkańcy Zgierza, w którym żyje 50 tysięcy osób i Ozorkowa, który ma około 19 tysięcy mieszkańców.

Decyzje dotyczące przyszłości linii tramwajowej podejmą gminy ościenne i gmina Łódź, jak zapewniają urzędnicy, najpóźniej w przyszłym tygodniu. Jeżeli linia zostanie zamknięta, do Helenówka będzie kursować komunikacja zastępcza.

Całkowity koszt modernizacji linii może wynieść nawet 160 milionów złotych. Pieniądze na ten cel musiałyby pozyskać samorządy. Ale na razie o konkretach tej inwestycji nikt nie chce mówić.

(ŁWD - A. Śmiechowska)