45 grafik poświęconych postaci Fausta - od dziś można oglądać na wystawie otwartej w Galerii Hol czyli na parterze Centrum Promocji Mody, łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. To wystawa, która rozpoczyna cykl międzynarodowych prezentacji, w których biorą udział łódzcy studenci i wykładowcy.

Zainspirowani mitem doktora Fausta, postacią pojawiającą się w kulturze w różnych odsłonach od 430 lat, twórcy projektu postanowili zbadać fenomen mitu - odwołując się do przykładów zaczerpniętych ze sztuki, literatury i filozofii. Na wystawie są prace w różnych technikach graficznych przedstawicieli europejskich szkół.

Studenci i wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi od 2013 roku uczestniczą w międzynarodowych projektach, do których jest zaproszonych kilka instytucji z Europy - w tym roku to szkoły z Francji, Hiszpanii, Portugalii. Do tej pory realizowali grafiki na temat mitu Porwania Europy, Powrotu nosorożca inspirowane grafiką Alfreda Durera czy Republiki listów.

Wystawę w akademii będzie można obejrzeć do 17 stycznia. Prace poświęcone postaci Fausta w lutym obejrzą widzowie w Cuenca, w marcu w Paryżu, a w maju w Lizbonie.

ŁWD - A.Stachura-Ścieszko