Naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i badacze z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie opracowali wspólnie test do wczesnego wykrywania raka jajnika. Jest łatwy w użyciu i pozwala zdiagnozować nowotwór o różnym stopniu złośliwości u kobiet w każdym wieku. Co roku raka jajnika rozpoznaje się u ponad 3000 Polek, co piąta z jego powodu umiera.

Na raka jajnika umiera tak dużo kobiet, bo jego objawy są niecharakterystyczne i sugerują problemy z układem pokarmowym, dlatego aż 70 procent pacjentek trafia do lekarza za późno, kiedy leczenie niewiele już może pomóc . Test łódzkich i bostońskich naukowców pozwoli na wykrycie nowotworu, w bardzo wczesnym stadium. Wykonuje się go z krwi, pobranej od kobiety.
Nad testem pracował interdyscyplinarny zespół, złożony nie tylko z lekarzy, ale także statystyków i informatyków. To dzięki bardzo skomplikowanym wyliczeniom udało im się wyodrębnić, które 4 z 1500 cząstek micro-RNA w organizmie towarzyszą powstawaniu procesu nowotworowego jajnika. Do tych wyliczeń wykorzystali technikę sztucznej inteligencji, w tym sztucznych sieci neuronowych.
Teraz marker będzie testowany na 500 kobietach zarówno w USA, jak i Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi. Algorytm diagnostyczny opracowany przez łódzkich i amerykańskich badaczy został zgłoszony wspólnie do komisji patentowej w USA.

ŁWD - A. Łukasik