Negocjacje trwały rok i były objęte ścisłą tajemnicą, nawet pracownicy strefy ekonomicznej używali kryptonimu "Monika". Dziś od 11 wszystko było już jasne. Kolejna wielka światowa firma dołączyła do grona inwestorów Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To niemieckie "Miele", czyli kolejny gigant z branży AGD. Jego inwestycja oznacza, że region łódzki staje się najważniejszy na europejskiej mapie producentów gospodarstwa domowego. Firma zainwestuje na początek 200 milionów złotych i stworzy 350 miejsc pracy.

Dziś przedsiębiorcy uroczyście odebrali zezwolenie z rąk wiceministra rozwoju. Firma spośród wielu europejskich lokalizacji wybrała Ksawerów. To właśnie tu, na 29 hektarach zlokalizuje najnowocześniejszą fabrykę AGD na świecie.

Inwestycja w Ksawerowie ma rozpocząć się w przyszłym roku. Tereny są już częściowo przygotowane. Wójt Ksawerowa cieszy się, bo teraz do gminy trafi supernowoczesna technologia i powstanie wiele miejsc pracy.

Na początku "Miele" wybuduje fabrykę na 6 hektarach, z czasem ma powstać ogromne centrum produkcyjne. W pierwszym okresie produkowanych będzie tu 200 tys. pralek. Będą to premierowe supernowoczesne urzadzenia. Miele ma juz 12 fabryk na świecie, ztrudnia około 20 tys. osób, obroty firmy to blisko 4 mld. euro.

ŁWD - P. Lisiecki