"Na wspólnym podwórku. Łódzki tygiel kultur i wyznań" to tytuł nowej stałej wystawy w podziemiach Muzeum miasta Łodzi, którą można zwiedzać od najbliższej środy. Wystawa to opowieść o historii wielonarodowej, wielowyznaniowej i wielokulturowej Łodzi oraz życiu codziennym jej mieszkańców w okresie międzywojennym.

Ekspozycja przedstawia konkretne pomieszczenia, warsztaty i przestrzenie miejskie zaaranżowane z niezwykłą dokładnością i dbałością o najmniejsze szczegóły. Historię Łodzi poznajemy odwiedzając m.in. bałucki magiel, pracownię modystki, rzemieślnika grawera, a także niemiecką kuchnię frau Lange, salon żydowskiej rodziny, gabinet carskiego urzędnika, przedwojenną kawiarnię.
Wystawa to sentymentalna podróż w czasie. Z przedwojennego podwórka można wyruszyć wspólnym korytarzem miejskiej kamienicy czynszowej przy ulicy Piekarskiej 20, a następnie podejrzeć i podsłuchać jak wyglądało codzienne życie jej mieszkańców.
Wystawę uzupełniają projekcje filmowe, interaktywne gry dla najmłodszych, komentarze lektora, głosy dawnych mieszkańców miasta i ulicznego zgiełku.
Wystawa była przygotowywana przez 3 lata. Jej koszt to 850 tys zł. Można ją zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach pracy Muzeum. W środy wstęp na wszystkie stałe ekspozycje w Pałacu Poznańskiego jest bezpłatny.

ŁWD - J.Tokarczyk