"Łódź chroni pieszych" - to temat konferencji naukowej, którą zorganizowała policja i naukowcy z Uniwersytetu łódzkiego. Przez kilka godzin specjaliści dyskutowali o nowoczesnych technologiach i rozwiązaniach urbanistycznych, które mogłyby poprawić bezpieczeństwo pieszych. Konferencji towarzyszył także kurs pierwszej pomocy.

Zewnętrzna poduszka powietrzna montowana na masce samochodu, która otwiera się w chwili zderzenia, czy specjalne oświetlenie przejść - o takich nowinkach dyskutowali na konferencji naukowcy i policjanci.

Zdaniem organizatorów konferencji, taka dyskusja jest bardzo potrzebna, bo wypadków z udziałem pieszych jest bardzo dużo i często kończą się one tragicznie.

Nowinki technologiczne nie tylko poprawiają bezpieczeństwo. Jak mówi, profesor Remigiusz Kozłowski z Uniwersytetu Łódzkiego, wiele wypadków na przejściach dla pieszych, to wynik nieuwagi, spowodowanej np. korzystaniem z telefonów komórkowych.

W czasie konferencji można było wziąć udział w szkoleniu z zasad pierwszej pomocy. Instruktorzy uczyli m.in. zasad resuscytacji krążeniowo - oddechowej i pokazywali jak używać defibrylatora.

(ŁWD - W. Ziomek)