S-14 powstanie przed EXPO 2022 zapewniał w Łodzi minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. W czerwcu zostanie otwarty przetarg na wykonanie długo wyczekiwanej zachodniej obwodnicy Łodzi. Jej budowa ma się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

Po unieważnianiu poprzedniego przetargu na budowę S-14 władze i mieszkańcy gmin, przez które ma przebiegać trasa, obawiali się, że inwestycja w ogóle nie zostanie zrealizowana i organizowali liczne protesty. Zdaniem ministra Andrzeja Adamczyka te obawy były nieuzasadnione.

Powodem unieważnienia wcześniejszego przetargu był zbyt wysoki koszt wykonania obwodnicy zaproponowany przez wykonawcę. O ponad 260 mln złotych przekraczał zakładany budżet. Teraz koszty mają być niższe dzięki wprowadzeniu zmian w sposobie wykonania obwodnicy. Dotyczą one m.in. zmiany wysokości nasypów i zastosowania innej nawierzchni.

Minister zabrał też głos w sprawie kolejowego tunelu średnicowego. Trwa analiza ofert złożonych przez potencjalnych wykonawców tunelu. Budowa ma się rozpocząć jesienią.

ŁWD - M.Banasiak