Ortopedzi ze szpitala w Brzezinach przeprowadzili unikatowy zabieg - wszczepili do barku balon. Ta technika ma umożliwić powrót do zdrowia 70 letniej pacjentce. Bez tej operacji albo nie mogłaby ruszać ręką, albo musiałaby mieć endoprotezę.

Kobieta ma pozrywane trzy spośród czterech ścięgien mięśni obręczy barkowej. Ma silne bóle i nie może sprawnie ruszać ręką. Wcześniej przeszła już zabieg naprawczy, ale nie dał efektów. Brzezińscy ortopedzi najpierw częściowo zrekonstruowali uszkodzone ścięgna a później między kości obojczyka i ramienia wszczepili w rulon balon.


Balon pełni rolę poduszki amortyzującej, która rozdziela kości stawu. Dzięki temu nie będą się one ścierać i wzajemnie niszczyć a ścięgna łatwiej zregenerują się. Balon wykonany jest z materiału biodegradowalnego.


Zabieg ortopedzi wykonali w technice artroskopowej, mało obciążającej dla pacjentki, wykonując małe cięcie. Alternatywą dla takiej operacji jest endoproteza, ale ta - jak twierdzą lekarze- w przypadku barku nie zawsze się sprawdza. Zabieg jest refundowany przez NFZ.

(ŁWD - A. Łukasik)