Są pieniądze na profilaktyczne badania jelita grubego, czyli kolonoskopię, ale mieszkańcy Łódzkiego nie chcą z takich badań korzystać. Tymczasem na ten nowotwór w Polsce statystycznie umiera znacznie więcej osób niż w pozostałych krajach Europy.

Rak jelita grubego to drugi co do częstości nowotwór, najczęściej atakujący Polaków i kobiety i mężczyzn. Prawie trzy czwarte tych, którzy zachorowali nie udaje się wyleczyć. Te statystki mogły by być zupełnie inne, gdybyśmy byli bardziej świadomi zdrowotnie.

Tymczasem rak jelita grubego rozwija się około dziesięciu lat i łatwo mu przeciwdziałać. Wystarczy odpowiednio wcześniej wykonać badanie kolonoskopowe.

Pieniądze na takie badania profilaktyczne pochodzą z ministerstwa zdrowia. Pacjenci w wieku 55- 64 dostają na nie zaproszenie, osoby od 50 do 65 roku życia mogą na kolonoskopię zgłosić się same.

Z badań profilaktycznych mogą skorzystać także osoby młodsze między 40 do 49 rokiem życia, jeśli w ich rodzinie pierwszego stopnia ktoś chorował na raka jelita grubego i mogą dziedziczyć skłonność do tej choroby.


Informację o adresach placówek wykonujących badania można znaleźć na na stronie pbp.org.pl.