Kilkadziesiąt osób wzięło udział w wycieczce po Łodzi szlakiem modernizmu Starego Polesia. Organizatorzy spaceru zwracali uwagę na charakterystyczne budynki, rzadkie formy i detale architektoniczne na co dzień nie dostrzegane i niedoceniane przez mieszkańców miasta.

Architektura Łodzi kojarzona jest głównie z XIX wieczną zabudową fabryczną, eklektycznymi i secesyjnymi kamienicami oraz fabrykanckimi pałacami. Organizatorzy starali się przekonać uczestników wycieczki, że budynki z początku XX wieku są równie piękne, choć ich forma jest zdecydowanie prostsza.

Wycieczka rozpoczęła się przy Kościuszki 12, gdzie znajduje się okazały gmach Centrali Telefonicznej. Budynek, autorstwa Józefa Kabana - jednego z najbardziej znanych przedstawicieli polskiego modernizmu, powstał w latach 1927-1928. Na uwagę zasługuję charakterystyczne żłobienia na elewacji i piękne latarnie przy bramach.

Uczestnicy oglądali budynek mieszkalny przy Próchnika 54, posiadający interesującą formę i piękne żłobienia kolumn nad wejściem.

Na trasie wycieczki - róg Zamenhofa i Gdańskiej. Tu znajduje się m.in. oddany do użytku w 1910 roku budynek Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego - do niedawna siedziba dziekanatu Wydziału Filologicznego UŁ.

Willa Jarischa na Żeromskiego 105, gdzie obecnie znajduje się przedszkole to jak podkreślała przewodniczka perła łódzkiego przedwojennego modernizmu. Posiada bardzo ciekawe detale architektoniczne w stylu Art Deco.

Organizatorzy przekonywali że o ciekawostkach łódzkiej architektury można opowiadać bez końca. Kolejne wycieczki, m.in. śladami motywów roślinnych śródmieścia, a także szlakiem najciekawszych bram, drzwi i okien już w marcu.

ŁWD - J. Tokarczyk