Z roku na rok rośnie skala cyberprzestępczości. Kradzieże tożsamości, włamania na konta bankowe czy wyłudzenia pieniędzy to tylko niektóre z przestępstw dokonywanych przez internet. Jak sobie z nimi radzić? Jak się bronić i chronić innych przed przestępstwami nowej generacji? o tym mówili dziś funkcjonariusze policji, pedagodzy, nauczyciele i samorządowcy w ramach konferencji "Cyberprzestępczość nowe oblicze przestępczości".

Do jakich przestępstw najczęściej dochodzi w internecie? Eksperci uważają, że można by tu wymienić praktycznie cały kodeks karny.

Ostatnio pojawił się nowy typ zagrożenia, czyli wymuszanie pieniędzy od użytkowników komputerów i smartfonów.

Najczęściej występują jednak te tradycyjne przestępstwa, oszustwa czy kradzieże tożsamości. I zdaniem ekspertów często to sami użytkownicy internetu takie zachowania prowokują.

Podobnie jest przy włamaniach na konta bankowe. Funkcjonariusze policji radzą, żeby sprawdzać, czy wchodzimy na właściwe strony.

Podczas konferencji swoją wiedzę o cyberprzestępczości przedstawiali nie tylko zaproszeni eksperci, ale również młodzież ze szkół. Bo jak mówią organizatorzy edukować trzeba już najmłodszych.

By skuteczniej walczyć z przestępczością nowej generacji w grudniu ubiegłego roku utworzono w Komendzie Głównej Policji biuro do walki z cyberprzestępczością.

ŁWD - M.Strześniewska-Jaśkiewicz