Jak podkreśliła w poniedziałek na konferencji prasowej pomysłodawczyni Festiwalu Beata Konieczniak z Fundacji Lux Pro Monumentis, która tworzy Light.Move.Festival, tegoroczne wydarzenie po raz pierwszy będzie miało motyw przewodni - oniryzm.
Uczestnicy imprezy "przeniosą się w magiczną krainę ze snu malowaną światłem".
Na placu Wolności francuski artysta Yves Moreaux stworzy wielkoformatową projekcję obejmującą trzy budynki: Kościół Zesłania Ducha Świętego, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne oraz Archiwum Państwowe.
Tematem mappingu będzie opowieść o pełnej przygód podróży, która odbywa się we śnie. Projekt zostanie zrealizowany w ramach współpracy z lyońskim festiwalem światła.
Na fasadzie kościoła przy ulicy Sienkiewicza 38 artyści - Sebastian Jachimowicz i Robert Słowik "wyczarują mapping, który porwie gości do zaklętej krainy m.in. magicznych dźwięków". Kolejny mapping według ich projektu powstanie przy ul. Piotrkowskiej 76. Widzowie zobaczą różne odsłony smoka "wtapiającego się w architekturę budynku".
Według Konieczniak ciekawą instalacją ma być projekt "Horrendum" realizowany na jednej z kamienic przy ul. Moniuszki. Artyści zabiorą jego uczestników w podróż do "przerażającego świata koszmarów sennych". W pasażu Schillera stanie instalacja inspirowana naturą oraz przedmiotami codziennego użytku.
Z kolei w parku Sienkiewicza pojawi się ogromna podświetlana kopuła. Obraz wyświetlany na niej będzie można oglądać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu.
Jak mówiła Konieczniak do bajkowego, pełnego magii świata zaprosi park Staromiejski. Czekać będą tam bajkowe stwory, mówiące zwierzęta i śpiewające kwiaty.
W programie Festiwalu znalazł się także spektakl muzyczny "Łódź Story" w "świetlnej oprawie" w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Łodzi.(PAP)