Dzieci i młodzież spędzają dziś w świecie cyfrowych mediów coraz więcej czasu. Mówi się nawet o zjawisku „klawiaturowych dzieci”. Skutkami tego są rozmaite zaburzenia np. w rozwoju mowy, kłopoty z pisaniem, wypowiadaniem się, funkcjonowaniem społecznym. Słowem rosną problemy dzieci i młodzieży w szkole i poza nią. Chcąc przeciwdziałać temu negatywnemu zjawisku, które stało się syndromem naszych czasów, postanowiłyśmy wejść we współpracę z Wydawnictwem Literatura i Dorotą Combrzyńską- Nogalą, łódzką pisarką książek dla dzieci i dorosłych. W ramach tych działań w roku 2013 w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego realizowany był projekt Bezsenność Jutki, zainspirowany książką Doroty Combrzyńskiej- Nogali pod tym samym tytułem, w ramach cyklu Wojny dorosłych-historie dzieci. Projekt wpisywał się w wielokulturowość Łodzi, zachęcał do lektury i do poznawania historii naszego miasta z perspektywy kilkuletniej żydowskiej dziewczynki. Pozytywnie zmotywowane sukcesem Jutki postanowiłyśmy kontynuować dobrze rozpoczętą współpracę z Wydawnictwem Literatura i autorką Dorotą Combrzyńską- Nogalą. Narodził się pomysł, by tym razem wykorzystać książkę „Syberyjskie przygody Chmurki”. To historia Anny Szwykowskiej- Michalskiej wówczas 3-letniej dziewczynki, skazanej wspólnie z rodziną na wieloletnie zesłanie na Syberię. Chcąc opowiedzieć dzieciom ciekawe losy Chmurki, a przy okazji przybliżyć historię, zaplanowałyśmy szereg działań, które zostały przyjęte bardzo serdecznie zarówno przez nauczycieli jak i uczniów Do współpracy zaprosiłyśmy Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz Poleski Ośrodek Sztuki.

Punktem wyjścia dla kolejnego projektu stała się książka Łukasza Wierzbickiego Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa, wydana pod honorowym patronatem Pani Generałowej Ireny Anders. W książce jest mowa o autentycznej historii syryjskiego niedźwiedzia brunatnego Wojtka - przyjaciela żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2 Korpusu Armii Polskiej.

Uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego Wojenne przygody niedźwiadka Wojtka odbędzie się 17 czerwca w godzinach 9:00-11:00 w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego przy ul. Kopcińskiego 29 s. 210. Serdecznie zapraszamy!