Dziś w Łódzkich Wiadomościach Dnia opowiemy m.in. o spotkaniu rodzin zastępczych i adopcyjnych z województwa łódzkiego na rodzinnym pikniku zorganizowanym przez Centrum Służby Rodzinie. Małżeństw, które starają się o adopcję jest coraz więcej.

Justyna i Marcin Zawada to rodzice zastępczy 5-letniego Kacperka. - Człowiek bardziej się boi czy dobrze wychowa dziecko - prędzej tego niż, że jest dziecko. Wiadomo,że chciałoby się wychować je na jak najlepszego człowieka - mówi Justyna Zawada mama adopcyjna Kacperka.

Państwo Janczykowie dzieci nie mogą mieć ze względów zdrowotnych. Jedyną szansą, by zostać rodzicami, była dla nich adopcja. Jak sami mówią spotkało ich ogromne, bo podwójne szczęście.

W województwie łódzkim rodzin chętnych do adopcji z każdym rokiem przybywa, bo prostsze są procedury, ale wymagań wobec przyszłych rodziców wciąż jest wiele. Małżeństwa przechodzą testy psychologiczne, w domu odwiedzają ich pracownicy ośrodków. Sprawdzają warunki materialne, przeprowadzają wywiad środowiskowy.

Większa liczba adopcji cieszy, ale nadal są dzieci, które na nowy dom czekają bardzo długo. Najszybciej nowych rodziców znajdują maluchy. W województwie łódzkim na adopcję czeka w tej chwili około 200 dzieci.

ŁWD - A.Kozłowska