Mieszkańcy osiedla Zagajnik w Łodzi z niepokojem obserwują samochody ciężarowe wwożące śmieci na teren dawnego zakładu WUKO. Ich prywatne śledztwo ujawniło, że na terenie składowane są odpady, choć nikt z nimi nie przeprowadzał konsultacji społecznych. Składowisko odpadów powstaje dosłownie za płotem, pośrodku kilku dużych osiedli mieszkaniowych. Większość mieszkańców już podpisała się pod protestem w tej sprawie.

Osiedle Zagajnik przez mieszkańców jest cenione za dobre skomunikowanie z całym miastem, ale również za świetną lokalizację. Bloki znajdują się blisko lasu łagiewnickiego i parku Szarych Szeregów. Osiedle jest zaciszne, spokojne, zadbane. Nic też dziwnego, że informacja o powstającej sortowni śmieci zelektryzowała mieszkańców. - Na środku tego terenu będziemy mieli coś co się nazywa sortownia, a w rzeczywistości to będzie wysypisko śmieci, co najlepiej widać na kontenerach - mówi Monika Wesołowska mieszkanka osiedla Zagajnik.

- Większość dnia są tutaj prowadzone transporty ciężarowe w hali, niebieskiej są pracownicy, którzy przebywają wewnątrz. Na zewnątrz budynku praktycznie nikt się nie porusza po terenie, tak, żeby nie było widać, że cokolwiek tutaj się dzieje - mówi Piotr Zwierzchowski z SM "Zagajnik".

Dlatego ważnym elementem tej historii są zdjęcia, które wykonali mieszkańcy. Zdjęcia, z których w sposób niezaprzeczalny wynika, że do hali są wwożone duże ilości śmieci. Jak twierdzą, od czasu złożenia protestu w urzędzie miasta śmieci transportowane są najczęściej w nocy. Z zebranej dokumentacji wynika, że przedsiębiorca, który wynajął halę uzyskał już wstępne, pozytywne dla siebie postanowienie urzędu miasta. Jednak, jak zapewnia nas dyrektor wydziału ochrony środowiska łódzkiego magistratu, to nie oznacza, że może już prowadzić działalność.

Próbowaliśmy skontaktować się telefonicznie z firmą, która stara się o pozwolenie na działalność na terenie dawnych zakładów WUKO. Jednak mimo wielu starań nie udało się nam ustalić numeru, czy choćby adresu emailowego. Jedyny ślad tej firmy, to numer KRS i nazwisko przezesa. Urzędnicy miejscy nie wykluczają przeprowadzenia kontroli w sprawie tego, jak się okazuje nielegalnego przedsięwzięcia.

ŁWD - K.Pawlina