Synergia, czyli współdziałanie jest tematem III Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości, który rozpoczął w Łodzi. Dla blisko tysiąca gości z całego kraju zorganizowano kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych i debat, na których prezentowane są najefektywniejsze formy współpracy między biznesem, samorządami, a nauką.

Miejsce spotkania - Art Inkubator - jest nieprzypadkowe. - Pokazuje jak nawiązując do tradycji Łodzi włókienniczej, modowej można rozwijać zupełnie nowe projekty, kompletnie innowacyjne - mówi Marek Cieślak wiceprezydent Łodzi.

Jak podkreślali organizatorzy świadomy był także wybór Łodzi jako gospodarza kongresu. - Można powiedzieć jednoznacznie - Łódź dosyć mocno naciska na ściągnięcie tego biznesu, promuje odpowiednio biznes i dlatego koncentrując wszystkie te działania chcielibyśmy postawić kropkę nad i - mówi Wojciech Pomarański prezes Polskiej Agencji Przedsiębiorczości.

Działania wspomagające biznes, to nie tylko domena wielkich miast. Również mniejsze gminy starają się pomagać przedsiębiorcom. Jedna z najbogatszych gmin w Polsce - Kleszczów - powołała fundację, która się tym zajmuje. Na pomoc mogą liczyć zarówno mikro jak i średnie przedsiębiorstwa czy nawet korporacje.

Sami przedsiębiorcy na pomoc samorządów - nie tylko finansową - liczą. - Każdy przedsiębiorca ma bardzo duży potencjał, każdy ma dużo pomysłów chciałby je wdrożyć tylko, żeby nie było czynników, które to utrudniają - mówi Artur Wiewióra przedsiębiorca z Częstochowy.

Wciąż dużym problemem jest współpraca między nauką, a biznesem. Zdaniem ekspertów brakuje trzeciego ogniwa między ideą, czyli nauką, a biznesem, czyli gotowym produktem. - Nigdy naukowiec, który jest pasjonatem nie będzie biznesmenem i nigdy biznesmen, który chce robić pieniądze nie będzie pracował z naukowcem. Potrzeba inżyniera pośrodku - mówi prof. Tomasz Skotnicki z Politechniki Warszawskiej.

Zdaniem profesora należy tworzyć instytucje, które będą pośredniczyć między uczelniami a fabrykami. Wówczas będzie można dopiero mówić o synergii. O tych i innych zagadnieniach związanych z przedsiębiorczością w Polsce goście na kongresie mówić będą jeszcze jutro.

ŁWD - S.Grzybowski